Esküvő

ESKETÉS

Legalább hat hónappal az esküvő tervezett időpontja előtt várjuk a jegyespárok jelentkezését. A plébánossal vagy eskető pappal/diakónussal egyeztetendő a jegyesoktatás, illetve az esküvői szertartás, amelynek az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye által előírt költsége jelenleg 30.000 forint. A templom díszítése, a templomkert használata és agapé lehetőségek ügyében, illetve a szertartást kísérő zenei szolgálat kapcsán külön szükséges a részleteket megbeszélni.

Az esküvő az élet egyik legemlékezetesebb eseménye, melynek legfényesebb pontja a templomi ceremónia. A jegyespár “Isten szent színe előtt” örök hűséget ígér egymásnak, és erre az elköteleződésre kérik Isten áldását. A vendégek ennek az egész életre szóló elköteleződésnek a tanúi.

A katolikus vallási hagyomány értelmében a keresztény házasság egyben szentség is: hiteles megélése által Isten hűséges jelenvalósága válik megélhetővé közöttünk.

Jelentkezés a házasságkötésre

  • legalább hat hónappal az esküvő tervezett időpontja előtt
  • jelentkezési kérdőív kitöltése (alapvető személyes információk)

Jegyesoktatás

A katolikus esküvői szertartást jegyesoktatás előzi meg. A jegyespár más katolikus lelkészségen vagy plébánián is járhat jegyesoktatásra, erről azonban igazolás szükséges. A jegyesoktatás időpontjait a jelentkezőkkel időben közöljük. Az egyes találkozók nem csak a szentség tartalmáról és a szertartás menetéről szólnak, hanem szakemberek, illetve elkötelezett keresztény házasok osztják meg tapasztalataikat a házas élet örömeiről és kihívásairól. A találkozókon lehetőség van kérdezésre, beszélgetésre, közös gondolkodásra is. Egyéni felkészítés esetén a jegyespár az esküvői szertartást vállaló pappal kell egyeztessen az oktatás módjáról és folyamatáról. A jegyesoktatás minimum hét alkalmat jelent, legkevesebb öt hónapos időtávban.

Az esküvői tanúk

A katolikus hagyományok szerint az esküvői tanúk küldetése, hogy az ifjú párral jóbarátságban járják együtt az élet útját, legyenek mellettük örömükben, bánatukban, erősítsék egymás hitét az életben, a családban, Istenben. Régen rendszerint az esküvői tanú (koma) volt az első gyermekek keresztapja, keresztanyja. Az esküvői tanú a katolikus hagyományok szerint maga is katolikus, de lehet más felekezetű, esetleg felekezeten kívüli is, aki azonban emberségében példás, éppen ezért támasz lehet az ifjú pár számára.