A keresztség felvétele
Keresztény életünk a keresztség felvételével kezdődik, így válunk az egyház tagjává. A keresztséget maga Jézus Krisztus sürgette: “Menjetek tehát, és tegyetek tanítványommá minden népet! Kereszteljétek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevében, és tanítsátok meg őket arra, hogy megtartsák mindazt, amit parancsoltam nektek! És én veletek vagyok minden nap a világ végéig!” (Mt. 28, 19-20)
Kisgyermekek esetén
-
Jelentkezés legalább egy hónappal a keresztelés időpontja előtt.
-
Első lépésként szükséges egy egyszerű adatlap kitöltése (a szülők és keresztszülők adatai, a gyermek születésének időpontja, név és védőszent választása).
-
Második lépésként időpontot kell egyeztetni a keresztelést végző pappal. Van-e konkrét elképzelés, ki keresztelje a gyermeket?
-
A keresztelésre való felkészítés legalább egy személyes találkozásból áll a szertartást végző pap és lehetőleg mindkét szülő, esetleg a keresztszülők részvételével. Jelentkezni már a baba megszületése előtt is lehet!
Nagyon fontos, hogy a keresztelést a gyermekek számára a szülők (vagy a gyámok) egyike személyesen kérje!
A keresztelés szentségét gyermekkorban csak akkor van értelme kiszolgálni, ha a keresztelésre vállalkozó pap a gyermek családjával történő személyes találkozás során meggyőződik arról, hogy a gyermeknek a családban van esélye a katolikus vallásban történő növekedésre.
A keresztelés a templomunkban vagy a kápolnáink egyikében történik.
A keresztelés előtt ajánlatos, hogy a szülők és a keresztszülők részesüljenek a kiengesztelődés (gyónás) szentségében.
Templomunk biztosít a keresztelésnél szükséges minden kelléket (fehér ingecskét, gyertyát és emléklapot is kap a baba).
Keresztszülő
A keresztszülő feladata, hogy a szülőknek segítségére legyen a gyermek katolikus nevelésében. Mivel a keresztszülő a gyermek számára az egyik legfontosabb példakép, az egyház elvárja, hogy olyan keresztszülőt válasszunk, akire a gyermek keresztény hitünk szempontjából is felnézhet. Természetesen csak megkeresztelt személy lehet keresztszülő, illetve aki már betöltötte legalább a 16-ik életévét.
Azok a kiszemelt keresztszülők, akik nem katolikus vallásúak, vagy nem voltak elsőáldozók, esetleg nem részesültek még a bérmálás szentségében, vagy párkapcsolatban élnek, ám nem szentségi házasságban, a keresztelőnél a keresztség tanúi lehetnek, ám ehhez is szükséges, hogy a gyermek mellett álljon még egy másik személy, aki a katolikus hagyományok értelmében példás keresztszülőként értelmezhető.
Felnőtt korban
Felnőtt személyek megkereszteléséhez szükséges, hogy a keresztelésre váró személy kellő ismeretekre és tapasztalatra tegyen szert az elkötelezett vallásos életről. A felkészítő időt nevezzük katekumenátusnak, a keresztelésre készülő személy pedig a katekumen. A felkészítő idő alatt a katekumen felvilágosítást kap a keresztség, az elsőáldozás, a bérmálás szentségének lényegéről, amelyeket a felnőttek keresztelésekor a pap rendszerint mind együtt szolgáltat ki. A ketekumenátus során a keresztelésre készülő rátekintést nyer a keresztény hit alapvető misztériumaira, mint amilyenek a további szentségek (házasság, a papi rend szentsége, a betegek kenete), illetve alapvető bevezetést kap a keresztény imaéletbe. A katekumenátus ideje legkevesebb egy év, rendszerint kettő. A felnőttkeresztelés időpontja többnyire húsvét ünnepének vigíliája, azaz nagyszombat este. A katekumenátusra személyesen lehet csak jelentkezni, a pap feladata egy megfelelő katekumen közösséget találjon az érdeklődő számára.
A keresztelést a szertartást végző pap gondosan anyakönyvezi templomunk keresztelési anyakönyvében, amit követően kis emléklapot is kiállít a család számára.